Muutosviestinnän mestariluokka: Case Handelsbanken ja viestintäjohtajan opit

Vuonna 2021 Handelsbanken ilmoitti vetäytyvänsä Suomen markkinoilta – siitä käynnistyi yksi Suomen suurimmista finanssialan yritysjärjestelyistä. Pankin palveluja myytiin S-Pankille, Henki-Fennialle ja Oma Säästöpankille. 
 
Kyseessä oli muutosviestinnän näkökulmasta poikkeuksellisen vaativa, useamman vuoden matka. Miten siinä onnistuttiin? Mitä oppeja viestintäjohtajalle ja viestintätiimin jäsenille jäi käteen? 
 
Kaiun Hyppytunti-webinaarissa erikoisvieraanamme on kaksi muutosmatkan ytimessä ollutta viestinnän ammattilaista: Handelsbankenin viestintäjohtaja Pirjetta Soikkeli ja Kaiun kumppanikonsultti Inka Ikonen. Pirjetta johti muutosviestintää, ja Inka kuului ulkoistettuna konsulttina hänen tiimiinsä.

Keskustelemme muun muassa seuraavista näkökulmista: 

  • Mistä Handelsbankenin muutoksessa oli kyse ja millaisia vaiheita siihen kuului?
  • Miten viestinnän merkitys saatiin kirkastettua johdolle, jotta resurssit riittivät ja viestinnällä oli valtuus toimia?
  • Miten sisäisellä viestinnällä pystyttiin lieventämään epävarmuutta?
  • Mitkä olivat onnistumisen aakkoset? 

Katso Hyppytunnin tallenne alta!

Tapahtuman tiedot

Aika: 10. huhtikuuta 2025 8.30-9.30

Paikka: Zoom